c:1 s:1

wfos

Opublikowano: 02 grudzień 2013
W piątek, 29 listopada 2013 r w siedzibie Starostwa Koszalińskiego Jacek Chrzanowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Tomasz Bobin, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku podpisali umowę dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska.  Zadania „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego”, którego wartość całkowita wynosi prawie 93 mln zł. Ochroną zostanie objętych 3,8 km wybrzeża w 5 miejscowościach. 
W Jarosławcu (gmina Postomino) powstanie zespół pięciu falochronów  o długości od 150 do 200 metrów oraz siedem  długich  ostróg.  Wykonany zostanie także drenaż  plaży i podnóża klifu.
 W Unieściu (gmina Mielno) zbudowany będzie nowatorski, jak podkreślił na konferencji Stanisław Gawłowski. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, ażurowy falochron o długości 250 metrów, w kształcie litery S, który ochroni  Kanał Jamneński przed sztormami. Będzie on  od strony wschodniej i zachodniej wzmocniony 250-metrowymi opaskami.

W Chłopach powstanie opaska kamienna o długości 320 metrów, w Sianożętach (gmin Ustronie Morskie) - trzy ostrogi, a w Dźwirzynie, gmina Kołobrzeg aż 11 ostróg.
 
Nowe falochrony, ostrogi i opaski brzegowe zmniejszą straty ekonomiczne powodowane sztormami, zapewnią ochronę cennych terenów przyrodniczych, będą sprzyjały rozwojowi turystyki.

Inwestorem jest Urząd Morski w Słupsku. Łączny koszt zakrojonych na dużą skalę inwestycji wyniesie prawie 93 mln zł, z czego 78.914.924,05 zł to kwota dofinansowania z UE.
 
W uroczystości podpisania uczestniczyli: Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Roman Szewczyk, Starosta Koszaliński, Andrzej Jakubowskiego, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz wójtów gmin, na terenie których będą realizowane inwestycje: Postomino, Mielno, Sarbinowo i Kołobrzeg.
 
AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 04 grudzień 2013