c:1 s:1

wfos

Opublikowano: 04 sierpień 2010
178 milionów złotych dostanie Urząd Morski w Słupsku na modernizację i budowę systemu ochrony ponad 8 km brzegu morskiego od Darłowa na wschód zaś spółka Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne "Płonia" otrzyma 32,9 mln zł na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście i gminie Barlinek.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podpisał w poniedziałek (02.08.2010) w Koszalinie (Zachodniopomorskie) decyzje potwierdzające dofinansowanie obu inwestycji z unijnych funduszy.
Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko a zadanie pilotuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Wszystkie prace od Darłowa na wschód mają kosztować jednak nie 178 a 210 milionów złotych. Brakującą kwotę dołoży więc budżet państwa. Takie zapewnienie złożył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski.
Początek prac zaplanowano na przyszły rok. Zakończenie – na rok 2012. W tym czasie w okolicach jeziora Kopań trzeba będzie zmodernizować istniejący falochron, wyremontować system drewnianych ostróg brzegowych, które wspomagają system ochrony plaż oraz dobudować kolejny odcinek wału przeciw-sztormowego na mierzei jeziora Kopań o długości 830 metrów. Budowlańcy wykonają również nowy wał przeciwpowodziowy oraz dodatkowo wzmocnią istniejący 5-kilometrowy odcinek wału. Według dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasza Bobina, "Ochrona brzegów morskich na wschód od portu w Darłowie" to największa tego typu inwestycja w powojennej historii Polski.
Drugi projekt to zadanie spółki Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne "Płonia". Będzie on realizowany do roku 2012. Wartość inwestycji wynosi 70 mln zł. W ramach prac przebudowana zostanie oczyszczalnia ścieków w Barlinku, wybudowane zostanie również ponad 19 km sanitarnej sieci kanalizacyjnej i 7 km sieci wodociągowej na terenie miasta Barlinek i kilku ościennych miejscowości. Koszt tej inwestycji - przekracza dwukrotność budżetu gminy. Ta inwestycja w 50 procentach zostanie sfinansowana ze środków unijnych.

 

           

AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 12 czerwiec 2012