wfos

Opublikowano: 25 marzec 2020
Zostać w domu - to najlepsze, co aktualnie możemy zrobić w trosce o zdrowie i życie naszych Najbliższych. Chcemy przypomnieć Państwu eko-inicjatywy zrealizowane przez naszych Beneficjentów, które pozwolą spędzić czas nie tylko kreatywnie, ale także - ekologicznie. W tym miejscu będziemy zamieszczać nowe propozycje - nie tylko dla najmłodszych

1) Podmuch Energii

To cykl programów edukacyjnych dotyczących ekologicznego korzystania ze źródeł energii, zrealizowany przez Fundację 8 Kobiet przy współpracy i dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Szczecinie. „Podmuch Energii” miał już trzy pełne edycje - w 2015, 2017 i 2018 i każdorazowo był emitowany na ogólnopolskiej antenie TVP. Projekt był też wielokrotnie nagradzany – otrzymał między innymi nagrodę Srebrnego Delfina na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards w 2012 roku oraz nagrodę w konkursie „Dziennikarze dla klimatu”.

Zwiastun


Ostatni sezon Podmuchu Energii można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce Filmy Ekologiczne oraz na naszym kanale na Youtube.

Cykl filmów „Podmuch Energii” został przygotowany dzięki dotacji w wysokości pond 360 tysięcy złotych ze środków WFOŚiGW w Szczecinie.

2) Gra Eko-Piotruś: poznaj inwestycje ekologiczne!

Dziś w ramach akcji #ZostańWDomu udostępniamy do wydruku nasz autorski pomysł - grę karcianą Eko-Piotruś. Zasady zna chyba każdy, a oprócz dobrej zabawy można obejrzeć z lotu ptaka eko-inwestycje, dofinansowane przez WFOŚiGW w Szczecinie.

Pliki do wydruku:
- Karty
- Pudełko

3) Kolorowanka "Zwierzęta i rośliny"

Dziś propozycja dla najmłodszych, którzy - bawiąc się i kolorując - mogą przyjrzeć się bliżej rysiowi, wilkowi, bocianowi czy bielikowi. Kolorowanka "Zwierzęta i rośliny" powstała w ramach projektu "Promocja parków krajobrazowych jako obszarów zrównoważonego rozwoju", zrealizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i WFOŚiGW w Szczecinie.


Kolorowanka do druku

4) Świdwie Sanctus

Dziś w ramach #ZostanWDomu - specjalnie dla fanów muzyki i dźwięków natury - wracamy do projektu "Świdwie Sanctus", czyli inicjatywy Stowarzyszenia Akademia Komunikacji Społecznej, któa zaowocowała wydaniem płyty i przygotowaniem filmu z muzyką z rezerwatu Świdwie - jednego z cenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce.

Idea „Świdwie Sanctus”, powstała w podszczecińskim Tanowie. W sąsiedztwie puszczy Wkrzańskiej i rezerwatu, grupa pasjonatów skupionych w zespole wokalnym „Tam i Owo” zaczęła tworzyć teksty i muzykę do naturalnych dźwięków natury. Bazą do projektu są nagrania Rościsława Wysockiego, przyjaciela rezerwatu, który od ponad 40 lat zbiera i kataloguje „głosy Świdwia”. Do idei dołączył Deutsch – Polnischer Chor Horyzont, chóry szkolne z Trzebieży i Tanowa oraz wielu solistów.

Naturalne dźwięki rezerwatu są połączone z bogatym instrumentarium, autorskimi utworami chóralnymi wykonywanymi przez połączone zespoły wokalne, a także solowymi pieśniami inspirowanymi dźwiękami Świdwia. Utwory ułożone w cykl dnia, przedstawiające rezerwat od świtu do nocy. Słyszymy dźwięki poranka, burzy, ale także kluczowych solistów rezerwatu, wśród których słynny jest dudniący dźwięk czapli bąka. Projekt „Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie” wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
 

 

 

 

 
5) Zeszyt "Zasoby Przyrody"

WFOŚiGW w Szczecinie zachęca: #ZostańWDomu i spędź czas kreatywnie! Razem z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach udostępniamy dziś zeszyt edukacyjny "Zasoby przyrody". W środku zagadki, quizy i krzyżówki na temat różnych gatunków drzew.

Zeszyt: "Zasoby Przyrody"

6) Gra Eko-Memory

WFOŚiGW w Szczecinie cały czas namawia #ZostańWDomu i codziennie proponuje coś nowego na ciekawe spędzenie czasu. Dziś do samodzielnego wydruku gra Eko-Memory, stworzona wspólnie z Ligą Ochrony Przyrody. Do przygotowania gry z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości posłużyły prace zgłoszone przez uczniów w konkursie plastycznym „Ojczysta przyroda jest wokół nas – symbole odwagi i męstwa”.


 
Pobierz grę:
- karty
- pudełko

7) Kolorowanka "Ptaki-gatunki chronione"

Przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i WFOŚiGW w Szczecinie kolorowanka przyrodnicza "Ptaki - gatunki chronione" - to kolejna propozycja w ramach akcji #ZostańWDomu! W środku można znaleźć zadania dotyczące cennych gatunków ptaków, w tym zimorodka i jastrzębia. Polecamy - nie tylko najmłodszym!

Pobierz kolorowankę

8) "Pokoloruj żurawia"


Dziś w ramach akcji #ZostańWDomu nie tylko zapraszamy na wirtualny spacer po nowych szlakach w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach, ale także udostępniamy do wydruku książeczkę "Pokoloruj żurawia" przygotowaną wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Książeczka: Pokoloruj żurawia

9) Kolorowanka "Ptaki"


Nadaj kolorów szczygłowi, bogatce, modraszce i innym gatunkom ptaków! Kolorowanka "Ptaki" to efekt współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i jednocześnie dzisiejsza propozycja WFOŚiGW w Szczecinie w ramach akcji #ZostańWDomu!

Kolorowanka: "Ptaki"

10) Wydra i Przyjaciele nr 1


Pierwszy numer magazynu "Wydra i Przyjaciele", wydawanego przez Drawieński Park Narodowy we współpracy z WFOŚiGW w Szczecinie - to nasza dzisiejsza propozycja w ramach akcji #ZostańWDomu. W środku: krzyżówka, zagadki, maska bobra do wycięcia, a do przeczytania - legenda o storczykach. Polecamy!

Wydra i przyjaciele nr 1

11)
Leśna Wielkanoc Online

Dziś w ramach akcji #ZostańWDomu - razem z Nadleśnictwem Kliniska zapraszamy na EKO-lekcję "Leśna Wielkanoc Online": https://kliniska.szczecin.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/Wo5w/content/lesna-wielkanoc-on-li-1

12) Ecostyl nr 36

Dziś też #ZostańWDomu i wydrukuj kolorowanki z planetą Ziemią w roli głównej, przeczytaj porady, jak segregować odpady i żyć w zgodzie z naturą. Nasza propozycja na piątek to 36 numer Ecostylu - magazynu wydawanego przez Fundację Impuls we współpracy z WFOŚiGW w Szczecinie.

Ecostyl nr 36

13) Wydra i Przyjaciele nr 5

Wydra – Przewodniczka, główna bohaterka kwartalnika Drawieńskiego Parku Narodowego, zaprasza na kolejny ilustrowany spacer po Puszczy Drawskiej połączony z ciekawymi zabawami i wycinankami. W ramach akcji #ZostańWDomu przypominamy dziś nr 5 gazety, wydawanej przez DPN we współpracy z WFOŚiGW w Szczecinie.

Wydra i Przyjaciele nr 5

14) Leśna kolorowanka

Dzięcioła, sójkę, jelenia, jeża i innych mieszkańców lasu można znaleźć w "Leśnej Kolorowance", którą dziś proponujemy w ramach akcji #ZostańWDomu! Kolorowanka powstała w ramach wspólnego projektu Nadleśnictwa Kliniska i WFOŚiGW w Szczecinie.

Leśna kolorowanka

15) Ecostyl nr 31

Dziś w ramach akcji #ZostańWDomu zaglądamy do 31 numeru Ecostylu. W magazynie Fundacji Impuls we współpracy z WFOŚiGW w Szczecinie można znaleźć ciekawostki o zwierzętach i kolorowanki nt. segregowania odpadów.

Ecostyl 31

16) Wydra i Przyjaciele nr 9

Przeczytaj żubrze opowieści, zajrzyj do kącika szuwarka i samodzielnie zbuduj gniazdo dla ptaków - dziś w ramach akcji #ZostańWDomu polecamy 9 numer "Wydry i Przyjaciół", czyli kwartalnika wydawanego przez Drawieński Park Narodowy!

Wydra i Przyjaciele nr 9

17) Ecostyl nr 32

Dziś też #ZostańWDomu, chyba, że wybierasz się na krótki spacer do lasu! Na poniedziałek polecamy 32. numer magazynu Ecostyl, w którym znajdziecie m.in. ciekawostki o pszczołach, kolorowanki i propozycje kreatywnych prac plastycznych.

Ecostyl nr 32

18) Podmuch Energii S03E01 i zaproszenie na Eko-Lekcję online

Dziś w ramach #ZostańWDomu przypominamy Smok czy Smog, czyli 1. odcinek cyklu filmowego Podmuch Energii:


Razem z Nadleśnictwem Kliniska zapraszamy też na jutrzejszą lekcję w aplikacji Zoom: https://kliniska.szczecin.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/Wo5w/content/kolejne-zajecia-edukacyjne-online

19) Podmuch Energii S03E02

Dziś w ramach #ZostańWDomu-na krótką przerwę w przygotowywaniu pracy na konkurs "O Ziemię dba się tu-nie tylko w jej Dniu!" polecamy 2. odcinek 3. serii Podmuchu Energii - tym razem poświęcony niskiej emisji i jakości powietrza, którym oddychamy.


20)

 
AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 23 kwiecień 2020