c:1 s:1

wfos

Opublikowano: 09 październik 2019
4,5 mln zł na nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych dla 17 jednostek OSP na Pomorzu Zachodnim
 
W Koszalinie umowy dofinansowania dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Osiek, Wilkowic, Barzowic, Tychowa, Nowego Worowa, Drawna, Rogowa i Recza wręczył wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. W ramach umów przekazanych dziś w Szczecinie przez wojewodę Tomasza Hinca dofinansowanie na wozy trafi do jednostek  OSP w Maszewie, Rychnowie, Sarbinowie, Rowie, Ładzinie, Żabowie, Kolinie, Bielkowie oraz Wełtyniu.
 
- Wczoraj otworzyliśmy nową Komendę Powiatową Policji w Białogardzie – budynek nowoczesny, na miarę XXI wieku. Wykorzystujemy dobrą koniunkturę i środki z budżetu na to, żeby bezpieczeństwo było zagwarantowanie tutaj, na Pomorzu Środkowym. Często są to inwestycje, na które strażacy i policjanci bardzo długo czekali – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker w Koszalinie.
 
- Strażacy cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym - podkreślił wojewoda Tomasz Hinc podczas uroczystości w Szczecinie -  Wasza praca jest doceniania i szanowana. Często wykonujecie ją z narażeniem własnego życia i zdrowia. Jednak poświęcenie i ofiarność to nie wszystko – musicie też dysponować jak najlepszym sprzętem, by móc służyć społeczeństwu.
 
Strażacy-ochotnicy dzięki nowym wozom będą jeszcze szybciej reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców, a także awarii zagrażających środowisku.
 
- Ogólnopolski Program Finansowania Służb Ratowniczych, który jest realizowany w ramach porozumienia Ministerstw: Środowiska oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji pozwala jednostkom OSP uzyskać dotacje w wysokości do 50% kosztów zakupu nowych wozów– mówi Paweł Mirowski- Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.
 
Dzisiejsze dofinansowanie przyznane jednostkom podczas uroczystości Koszalinie to kwota 2 mln 259 tys. zł (łączny koszt zakupu wozów to ponad 6 mln zł.), a w Szczecinie -  2 mln 248 tys. zł. (łączny koszt zakupu wozówto niespełna 6 mln 840 tys zł). W ramach tegorocznej edycji programu wsparcie zostanie przekazane łącznie 17 zachodniopomorskim jednostkom OSP, które kupią nowe pojazdy o wartości niemal 12 mln 920 tys. zł, z czego ponad 4,5 miliona złotych stanowi dofinansowanie przekazane przez NFOŚiGW i WFOŚiGW w Szczecinie.
 
II edycja Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych w liczbach:
·         17jednostek kupi nowe, średnie wozy ratowniczo-gaśnicze
·         12 919 957,60 zł– łączny koszt zakupu wozów
·         8 413 450,00 zł – udział własny OSP
·         3 506 524,50 zł – dofinansowanie ze środków NFOŚiGW
·         999 984,10 zł– dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie
 
W ramach ubiegłorocznej edycji programu zostało kupionych 10 średnich i 2 ciężkie wozy ratowniczo-gaśnicze oraz 3 łodzie o łącznej wartości niemalże 10,3 mln zł, które służą w jednostkach OSP m.in. w Wysokiej Kamieńskiej, Dolicach, Żukowie, Ustroniu Morskim czy Starych Łysogórkach.

AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 09 październik 2019