c:1 s:1

wfos

Opublikowano: 28 styczeń 2019
Prąd z paneli fotowoltaicznych, a ogrzewanie – za pomocą pomp ciepła. W Węgorzynie zostało otwarte nowoczesne przedszkole i żłobek. Obiekt, wyposażony w ekologiczne instalacje Odnawialnych Źródeł Energii powstał dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Na dachu obiektu zamontowano 68 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 19,72 kWp. Dzięki temu do atmosfery nie trafi prawie 16,5 tony dwutlenku węgla w skali roku. Nowa instalacja rocznie wyprodukuje 16,29 MWh energii. Obiekt będzie ogrzewany za pomocą 4 pomp ciepła o mocy 24,4 kW każda, które rocznie wyprodukują ponad 500 GJ energii.

- Najmłodsi Mieszkańcy Węgorzyna zyskali nowoczesny i przyjazny środowisku obiekt, wyposażony w instalacje odnawialnych źródeł energii: panele fotowoltaiczne produkujące prąd ze słońca oraz powietrzne pompy ciepła. Dzięki temu zostanie ograniczona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i wszyscy będziemy oddychać czystszym powietrzem. Działania na rzecz ochrony powietrza to jeden z priorytetów działalności Funduszu, który wspiera wymianę źródeł ciepła, termomodernizację budynków i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii – mówi Paweł Mirowski- Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Koszt inwestycji to łącznie ponad 950 tysięcy złotych, z czego niemal 240 tysięcy złotych to dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie. Pozostała część to środki z budżetu Gminy Węgorzyno oraz Unii Europejskiej.

Fot. Urząd Miejski w Węgorzynie/Archiwum WFOŚiGW w Szczecinie.
AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 28 styczeń 2019