c:1 s:1

wfos

Opublikowano: 11 wrzesień 2018
Walka ze smogiem, montaż kolektorów słonecznych, budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków – łącznie ponad 166 tysięcy zadań za ponad 41 miliardów złotych. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 11 września podsumowały 25 lat działalności na uroczystej gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Podczas konferencji prasowej, prowadzonej przez redaktora Tomasza Rożka, Minister Środowiska Henryk Kowalczyk życzył Wojewódzkim Funduszom powodzenia w realizacji ogólnopolskiego, rządowego Programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego niemal 4 miliony polskich domów przejdzie kompleksową termomodernizację wraz z wymianą źródła ciepła.

O ekologicznych i rzeczowych efektach działalności Funduszy mówił Przewodniczący Konwentu Prezesów WFOŚiGW – Ireneusz Stachowiak: - Wybudowano i zmodernizowano ponad 3 tysiące komunalnych oczyszczalni ścieków, czyli większość z istniejących 3.253 takich zakładów. Z pomocy finansowej Funduszy korzystają między innymi samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy państwowe jednostki budżetowe.

Kazimierz Kujda – Prezes Zarządu NFOŚiGW – przedstawił efekty działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w odniesieniu do współpracy z WFOŚiGW.

W programie znalazło się także uroczyste otwarcie wystawy posterowej, na której Fundusze zaprezentowały najciekawsze zrealizowane projekty. WFOŚiGW w Szczecinie przedstawił na niej informacje o działaniach na rzecz elektromobilności, w tym o 18 dofinansowanych samochodach elektrycznych dla samorządów i służb oraz 10 stacjach ładowania, dzięki którym do atmosfery rocznie nie trafia ponad 15 ton dwutlenku węgla.

Uroczystość 25-lecia WFOŚiGW to także debata z udziałem ekspertów na temat efektów działalności Funduszy w ciągu ćwierć wieku oraz wyróżnienie dla najbardziej aktywnych instytucji w realizacji działań ekologicznych, w tym między innymi Ministerstwa Środowiska, NFOŚiGW i Instytutu Ochrony Środowiska.

W ekologicznym miasteczku, zlokalizowanym na placu przez Biblioteką, Wojewódzkie Fundusze między innymi z Gdańska, Opola i Poznania prezentowały najciekawsze projekty zrealizowane we współpracy z beneficjentami. WFOŚiGW w Szczecinie do współpracy przy 25-leciu Funduszy zaprosił Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Dzięki współpracy z TOEE, uczestnicy jubileuszu mogli wziąć udział w eksperymentach naukowych z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz obejrzeć film o Układzie Słonecznym w Mobilnym Kinie Przyrodniczym, kupionym przy wsparciu szczecińskiego Funduszu.

AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 11 wrzesień 2018