wfos

Opublikowano: 07 sierpień 2019

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – dzięki Porozumieniom z kolejnymi 8 Gminami (Bierzwnik, Chociwel, Golczewo, Goleniów, Kamień Pomorski, Marianowo, Międzyzdroje i Stara Dąbrowa) – chce ułatwić mieszkańcom dostęp do składania wniosków o atrakcyjne dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Wszystko po to, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, a tym samym komfort życia mieszkańców Województwa Zachodniopomorskiego.

15 Gmin zaangażowanych w Program Czyste Powietrze

Do tej pory Fundusz do wdrażania Programu zaangażował łącznie 15 samorządów: Bierzwnik, Chociwel, Golczewo, Goleniów, Kamień Pomorski, Marianowo, Międzyzdroje i Stara Dąbrowa. Wnioski o wsparcie w ramach Programu można składać już także w miejscowościach na północy województwa: Darłowie (Miasto Darłowo oraz gmina wiejska), Sławnie (Miasto Sławno oraz gmina wiejska), Postominie, Rymaniu i Będzinie.

- Umożliwienie składania wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze także bezpośrednio do Gmin to dla mieszkańców Pomorza Zachodniego duże udogodnienie. W najbliższym czasie Fundusz podpisze takie porozumienia z kolejnymi samorządami – zapowiada Paweł Mirowski – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Beneficjenci mogą również składać wnioski w biurach Funduszu: przy ul. Solskiego 3 w Szczecinie, Zwycięstwa 111 w Koszalinie oraz Placu Wolności 8 w Szczecinku.

Fundusz prowadzi szkolenia, Samorządy przyjmują wnioski

Przygotowywanie i wypełnianie wraz z mieszkańcami wniosków o dofinansowanie, sprawdzanie ich poprawności, a także prowadzenie działań doradczych – to zadania Gmin, które zawarły porozumienia z WFOŚiGW w Szczecinie. Dokumenty złożone przez Wnioskodawców – po ich pozytywnej weryfikacji przez Gminę – trafiają do Funduszu, który – ostatecznie zatwierdzając złożony wniosek – przyznaje i wypłaca środki na inwestycję na rzecz poprawy jakości powietrza. Z kolei WFOŚiGW w Szczecinie wspiera samorządy, prowadząc szkolenia dla pracowników Urzędu Gminy i zapewniając dostęp do Portalu Beneficjenta, który pozwala na sprawne złożenie wniosku o dofinansowanie drogą elektroniczną.

Zainteresowanie Czystym Powietrzem – coraz większe

Mieszkańcy Województwa Zachodniopomorskiego do 02 sierpnia 2019 roku złożyli do biur Funduszu  1910 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 45,0 milionów złotych (ponad 26 mln zł w formie dotacji i prawie 19 milionów – pożyczek). WFOŚiGW w Szczecinie podpisał do tej pory ponad 1 600 umów z beneficjentami na realizację projektów o wartości ponad 38,6 miliona złotych, w tym na dotacje – ponad 22 mln złotych i na pożyczki – ponad 16,5 mln zł.

Rozstrzygnięcia Zarządu – 1 641
Wnioski odmowy – 56
Wnioski rezygnacje – 11

Wypłaty 324 (dotacje ponad 3,6 mln zł; pożyczki prawie 800 tys. zł)

Łącznie – w skali kraju – Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły prawie 70 tysięcy wniosków, a ich Zarządy podjęły niemal 34 tysiące decyzji o udzieleniu dofinansowania. Zawarto ponad 25 tysięcy umów z beneficjentami.

Nawet 90% dotacji na wymianę źródła ciepła

Ponad 103 miliardy złotych – taka kwota zostanie przeznaczona na realizację Programu Priorytetowego Czyste Powietrze do 2029 roku. Program, którego celem jest eliminacja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i poprawa efektywności energetycznej budynków – pozwala uzyskać atrakcyjne dofinansowanie do 100% wartości inwestycji na wymianę źródła ciepła na ekologiczne, a także m.in. na kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej czy instalacji odnawialnych źródeł energii. Koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to od 7 do 53 tysięcy złotych. Co ważne, beneficjenci – w zależności od dochodu na członka rodziny - mogą otrzymać nawet do 90% bezzwrotnej dotacji.

AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 07 sierpień 2019