c:1 s:1

wfos

Opublikowano: 07 lipiec 2017
Ekologiczne – nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, ekonomiczne – 100 kilometrów jazdy kosztuje kilka złotych i ciche – nie generują hałasu. Takie są samochody elektryczne. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował zakup 4 przyjaznych środowisku pojazdów dla Gminy Miasta Szczecin
 
Z dwóch elektrycznych samochodów skorzystają pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, dwa trafią do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta. Koszt ekologicznej inwestycji to ponad 470 tysięcy złotych, z czego połowa to wsparcie z WFOŚiGW w Szczecinie, który dofinansował także zakup 3 stacji ładowania.
 
Samochody Nissan Leaf typu Hatchback są wyposażone w akumulatory o pojemności 30 kWh, pozwalające przejechać na jednym ładowaniu do 250 kilometrów. Fabrycznie nowe auta mają w pełni elektroniczny silnik i zostały wyposażone w systemu ABS, EBD, ASR, ESP. Do 80 procent pojemności bateria ładowana jest w ciągu pół godziny. W warunkach miejskich auto może przejechać na jednym ładowaniu od 150 do 200 km.
 
Jeszcze w lipcu ma zostać ogłoszony przetarg na zakup kolejnych 4 aut elektrycznych dla Gminy Miasta Szczecin. Z dofinansowania na ekologiczne pojazdy skorzystały także m.in. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, Gmina Miasto Kołobrzeg i Uzdrowisko Świnoujście.
 
Samochody elektryczne dla osób fizycznych
 
Z dofinansowania na zakup pojazdów elektrycznych mogą skorzystać także mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy złożą do Funduszu wnioski w ramach Programu pożyczek dla osób fizycznych. WFOŚiGW w Szczecinie oferuje preferencyjną pożyczkę z oprocentowaniem 2% na zakup nie tylko samochodów, ale także skuterów i rowerów elektrycznych. Umowa pożyczki do 100% wartości inwestycji (do kwoty 150 tysięcy złotych) może zostać zawarta nawet na 7 lat. Szczegółowe informacje można uzyskać w Punktach Obsługi Programu Prosument i Osób Fizycznych w Szczecinie (ul. Partyzantów 3/3), Koszalinie (ul. Matejki 1) oraz Szczecinku (Plac Wolności 8).1) oraz Szczecinku (Plac Wolności 8).


Fot. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
AddThis Social Bookmark Button
Poprawiono: 07 lipiec 2017